Вступ

Акваріуми з живими рослинами небезпідставно є найкрасивішим і найпопулярнішим типом оформлення. Рослини не тільки гармонійно виглядають у домашньому підводному куточку, але й приносять величезну користь. Вони виділяють життєво необхідний кисень, споживають із води продукти азотистого обміну, нарешті, є природними укриттями для рибок.

Багато акваріумістів-початківців вважають, що живі рослини вимагають неймовірно складного догляду. Але насправді у продажу можна знайти досить невибагливих видів, які надзвичайно прості у змісті. Саме такі рослини ми орієнтувалися при створенні Галереї акваріумів Tetra в «Аптекарському городі» Ботанічного саду МГУ. Метою експозиції було продемонструвати, що підтримка красивого рослинного акваріума – це просто. У нашій статті ми розповімо вам про рослини, які були обрані для оформлення акваріумів постійної виставки.

Швидкорослі чи повільнорослі рослини?

Для аматорського травника, що не вимагає великих трудовитрат і постійної уваги, розглянемо дві групи рослин: повільно зростаючі та швидкорослі. При цьому ми орієнтуватимемося на невибагливі види, які легко пристосовуються до різних умов середовища.

Вирішальний чинник у виборі типу рослин – потужність висвітлення.

Повільнорослі види вимагають відносно небагато світла для фотосинтезу, а зайве освітлення може спровокувати зростання водоростей. Тіневитривалими рослинами, що повільно ростуть, були оформлені акваріуми Tetra Discover Line 30 і 60 літрів.

Швидкорослі види швидко набирають біомасу, відповідно вимагають більше світла. Такі рослини ми використовували у 100-літрових акваріумах серії Tetra Evolution Line, обладнаних потужними діодними світильниками.

Вибір травника з швидкорослими або повільно зростаючими видами рослин більшою мірою залежить від кількості часу, який ви маєте в своєму розпорядженні для обслуговування акваріума. Швидкі травники потребують більшої уваги до себе, що пов’язано з бурхливим зростанням та необхідністю регулярної «прополки». Якщо не контролювати зростання рослин у подібному акваріумі, то композиція швидко втратить свій первісний вигляд. Повільнорослі види рослин додають у зростанні тривалий час і можна не боятися за ідею, яка лягла в основу композиції. Ще одна відмінність – це кольорова гама рослин із різним темпом зростання. Швидкорослі рослини зазвичай мають світло-зелене забарвлення, а їх опоненти – темно-зелене.

В акваріумах-травниках можна комбінувати рослини з різним темпом зростання. Вони добре контрастують один з одним. При запуску акваріума краще починати з видів, які швидко ростуть, завдяки своєму активному зростанню будуть відбирати надлишок поживних елементів, не допускаючи розвитку водоростей. “Повільні” види висаджуються або одночасно, або трохи пізніше. Варто відзначити, що багато хто з них не любить яскравого освітлення, тому при посадці намагаються зробити так, щоб на ці види падало розсіяне світло.

Для оформлення необхідно вибирати рослини різного розміру.

Присадкуваті карликові види висаджуються на передній план, розеткові рослини висотою 10-20 см – на середній, а більші – на задній план, ближче до стінки. Таким чином всі рослини виявляться на увазі і не затінюватимуть один одного, при цьому акваріум здається глибшим і об’ємнішим, створюється перспектива.

Повільний (“ледачий”) травник.

Повільним, чи «лінивим», травником умовно позначають акваріуми, у якому темпи зростання водної флори невисокі. Це досягається підбором певних видів рослин, помірним освітленням, відмовою від подачі вуглекислого газу та мінімальним додаванням добрив.

Такий акваріум хороший тим, що рослини в ньому дуже довго зберігають первозданний вигляд, тривалий час не вимагають стрижки та прополювання. Для їх вирощування достатньо мінімальної кількості світла та добрив. Світловий день складає 6-8 годин.

Топ 10 найкращі акваріумні рослини для початківців primer medlennogo travnika1 AquaDeco Shop
Приклад повільного травника

Яванський та різдвяний мохи (Vesicularia sp.)

Найпоширеніші у продажу та невибагливі у змісті – яванський мох (Vesicularia dubyana) та мох різдвяний “Крістмас” (Vesicularia montagnei). Вони не потребують укорінення. Досить просто прив’язати їх тонким лісом до корчів або каменю. Спочатку такий мох виглядатиме зім’ятий і дещо неохайно, але він досить швидко розправиться і перетвориться на красиву шапочку.

Ці різновиди цілком здатні рости в акваріумі з помірним світлом. Чим яскравіше світло, тим щільніше і присадища зарості моху.

Топ 10 найкращі акваріумні рослини для початківців rozhdestvenskij moh1 AquaDeco Shop
Різдвяний мох

Ломаріопсис лінеату (Lomariopsis lineata)

Мініатюрна папороть, що зовні нагадує мох. Так само, як і мохи, його можна прив’язати до корчів, а можна просто залишити на дні, створивши цікавий «газон». Ломаріопсис не потребує великої кількості світла і може рости в тіні інших рослин.

Топ 10 найкращі акваріумні рослини для початківців lomariopsis lineata1 AquaDeco Shop
Ломаріопсис лінійний

Anubias barteri сорт Nana

Не всі анубіаси можна рекомендувати для акваріуміста-початківця. Багато хто з них не пристосований постійно жити під водою і більше підходить для палюдаріумів і вологих оранжерей. Один із видів, повністю пристосований до життя в акваріумі – анубіас Бартера. Існує кілька його різновидів, з яких для нашого обсягу найбільше підходить карликова форма – анубіас Бартера нана .

Це тіньовитривала рослина. В акваріумі його краще садити подалі від світла, щоб уникнути появи водоростей на листі. Анубіас нана не потрібно висаджувати в ґрунт, більше того – основне кореневище закопувати в ґрунт категорично не можна. Найкраще закріпити анубіас на корчі або камені тонким лісом.

Топ 10 найкращі акваріумні рослини для початківців anubias nana1 AquaDeco Shop
Анубіас нана

Таїландська папороть (Microsorum pteropus)

Таїландська папороть має велику кількість різновидів. Умови утримання всім підвидів подібні. Так само, як і анубіаси, папороті краще не садити в ґрунт, а прив’язувати до корчів, надалі вони самі приростуть ризоїдами до субстрату. Як і анубіаси, папороті тіньовитривалі, проте на світлі ростуть активніше, тому висаджувати їх краще на верхню частину корчі під світло.

Топ 10 найкращі акваріумні рослини для початківців tailandskij paporotnik1 AquaDeco Shop
Таїландська папороть

Криптокорины (Cryptocoryne sp.)

Існують дуже великі (з довжиною листа 60 см і більше), так і дрібні різновиди. Великі види підійдуть для заднього плану, а дрібні для переднього або середнього.

При посадці зверніть увагу на коріння. У криптокорини є кореневище (ризома), яке значно товщі за коріння. Пошкоджувати кореневищу небажано, у ньому міститься запас життєво необхідних поживних речовин. Від різоми відходять коріння, яке можна обрізати, залишивши 3-4 см. Розмножуються криптокорини відведеннями кореневища, що проростають під землею, і дочірні рослини з’являються недалеко від материнського куща. Невибагливі види криптокорин ( Вендта, Балансе, парва та ін) можуть рости в різних умовах освітленості і підійдуть для будь-якого акваріума.

Топ 10 найкращі акваріумні рослини для початківців kriptokorina vendta1 AquaDeco Shop
Криптокорина Вендта

Швидкий травник

Швидкий травник – це умовна назва акваріума, в якому створюються умови, що забезпечують максимальну швидкість росту живих рослин. Для такої інтенсифікації потрібне яскраве освітлення, регулярне додавання добрив та додаткове внесення СО2.

Основа такого травника – швидкорослі, світлолюбні рослини. Вони активно набирають біомасу, відповідно, вимагають більше світла та добрив, потребують регулярної стрижки та прополювання. Однак така композиція динамічніша і постійно змінюється. Світловий день складає 8-10 годин.

Топ 10 найкращі акваріумні рослини для початківців primer bystrogo travnika1 AquaDeco Shop
Приклад швидкого травника

Сагіттарію карликову (Sagittaria subulata var. pusilla)

Низькоросла різновид шиловидної сагітарії, має вигляд невеликих розеткових кущиків, з подовженим світло-зеленим листям. Довжина листа зазвичай не перевищує 10-12 см. Розмножується вусами, утворюючи щільний зелений килимок. Можна висаджувати на передній план.

Топ 10 найкращі акваріумні рослини для початківців sagittariya karlikovaya1 AquaDeco Shop
Сагіттарія карликова

Валіснерія (Vallisneria sp.)

Невибаглива рослина з красивими довгими листовими пластинами. У продажу зустрічаються різні види: спіральна, гігантська, тигрова та ін. Дуже швидко утворює зелені зарості. Зазвичай її використовують, щоб створити своєрідне зелене тло на задньому плані. Швидке зростання у поєднанні зі стійкістю та невибагливістю роблять її чудовим вибором для новачків.

Якщо світла відносно багато (дві і більше люмінесцентні лампи або потужні світлодіоди), то можна використовувати в композиції світлозростаючі світлолюбні рослини.

Топ 10 найкращі акваріумні рослини для початківців vallisneriya spiralnaya1 AquaDeco Shop
Валіснерія спіральна

Гігрофіла синема (Higrophila difformis)

Гігрофіла синема утворює високі щільні кущі. Її особливість – світле різьблене листя незвичайної форми. При цьому чим кращі умови, тим більша розетка і більш виражена різьблена фактура листа. Однак надводна форма, як і молода рослина, має звичайну ланцетоподібну листову пластину. Рослина для заднього плану, періодично її потрібно вкорочувати та проріджувати.

Топ 10 найкращі акваріумні рослини для початківців gigrofila sinema1 AquaDeco Shop
Гігрофільний кінотеатр

Гігрофіл багатонасінний (Hygrophila polysperma)

Один із найпоширеніших видів гігрофіл. Довгостебла рослина для заднього плану. Активно росте і набирає біомасу, тому потребує частої стрижки та прополювання. У хороших умовах під яскравим світлом верхівка має гарний ніжно-рожевий відтінок. При погіршенні умов досить швидко скидає листя.

Топ 10 найкращі акваріумні рослини для початківців gigrofila mnogosemyannaya1 AquaDeco Shop
Гігрофіл багатонасінний

Елодея канадська (Elodea canadensis)

Довгостебла рослина для заднього плану. Елодею часто називають «водяною чумою» за невибагливість та швидкість зростання. Елодеї – одні з найпоширеніших водних рослин у світі. В акваріумі чудово почуваються при середньому та високому рівні освітленості, а якщо вчасно не прибирати зайву біомасу, рослина може витіснити решту своїх сусідів. Потребує регулярної стрижки і прополювання.

Топ 10 найкращі акваріумні рослини для початківців ehlodeya kanadskaya1 AquaDeco Shop
Елодія канадська

Людвіга повзуча (Ludwigia repens)

Зазвичай інтенсивно-червоні рослини вважаються примхливими та не рекомендуються в аматорських акваріумах. Одне з винятків – людвигія повзуча. Це відносно невибаглива довгостебельна рослина, хоча декоративні якості багато в чому залежатимуть від умов утримання. Чим кращі умови, тим яскравіше і дрібніше листова пластина і коротше міжвузля. В іншому людвігія активно зростатиме практично в будь-якому благополучному акваріумі. Висаджується на задній план.

Топ 10 найкращі акваріумні рослини для початківців lyudvigiya polzuchaya1 AquaDeco Shop
Людвіга повзуча

Лайфхак як уникнути водоростей при запуску акваріума

Використовуйтероголистник (Ceratophyllum sp.) – невибаглива рослина, що швидко росте. На відміну від більшості – немає кореневої системи. Зазвичай його використовують на етапі запуску. Ця рослина активно росте, не відчуває стресу в новому акваріумі, забирає на себе надлишок поживних речовин та знижує ймовірність водоростевого спалаху. Через пару місяців, коли рослини йдуть на зріст, його можна прибрати. Також роголистник використовують у відсадниках для мальків. При цьому як частина композиції він зустрічається рідко через неможливість посадки.

Топ 10 найкращі акваріумні рослини для початківців rogolistnik pomogaet izbezhat vodoroslevoj vspyshki pri zapuske akvariuma1 AquaDeco Shop
Роголистник допомагає уникнути водоростевого спалаху при запуску акваріума

Висновок

Акваріуми з живими рослинами завжди виглядають природніше, а підтримувати в них біологічний баланс, як правило, простіше. Не варто забувати, що велика кількість акваріумних рослин невибагливі у догляді та підійдуть практично для будь-якого акваріума. Тим не менш, орієнтуйтеся на обсяг свого акваріума та потужність освітлення. А з прикладами оформлення аматорських травників ви завжди можете ознайомитись, відвідавши Галерею акваріумів