Контрольована населення равликів в домашньому акваріумі – це добре і здорово. Вони очищають стінки резервуару, доїдають зайву їжу, мертву рибу та гнилі рослини. А деякі з них також мають певний декоративний ефект. Але одного дня цих повільних підводних жителів може стати до непристойності багато. Особливо проблематичні спіралі та меланія. Ми поділимося методами роботи, як позбутися равликів в акваріумі, а заразом розповімо, як вони туди потрапляють і яку шкоду можуть завдати.
Також Ви можете замовити професійне обслуговування акваріумів у Києві.
Звідки стільки равликів?
Одна справа, якщо ви навмисне завели пару равликів, але згодом вони заповнили акваріум. Але зовсім інша річ, якщо ви не знаєте, звідки вони взялися.
Через велику кількість равликів акваріум виглядає запущеним і недоглянутим.
Яйця равликів потрапляють до акваріуму разом із необробленими водоростями, а також можуть ховатися у землі. Багато хто з цих видів є гермафродитами, що означає, що їм не потрібен партнер для розмноження. Вони не тільки неймовірно плідні, а й дуже витривалі: не бояться перепадів температур, брудної води та тимчасової відсутності їжі. Достатньо одного-двох випадкових молюсків, щоб за місяць їх кількість нащадків обчислювалася сотнями.
Боротися з равликами складно, тому краще подбати про профілактичні заходи.
Спочатку обов’язково продезінфікуйте покупні рослини, корчі та інші предмети декору. Для цього помістіть їх у розчин калію перманганату (10 мг на 1 л води). Достатньо 10 хвилин, щоб яйця, якщо такі були, померли.
По-друге, не перегодовуйте рибу. Молюски поїдають їжу, що осіла на дно, в результаті чого вони швидше ростуть і розмножуються.
Чим небезпечні равлики
Як позбутися маленьких равликів в акваріумі важливо для всіх, кому небайдужий домашній підводний світ. Велика кількість молюсків може призвести відразу до кількох проблем.
Багато равликів в акваріумі
Знижується естетика акваріума. Слимаки, що повзають заважають милуватися рибою, а також виділяють слиз, який накопичується на стінках.
Слимаки ненажерливі. Вони їдять багато їжі, залишаючи риб, що живуть на дні, голодними.
Молюски переносять інфекції та бактерії, які можуть викликати хвороби у риб.
Багато хто вважає, що равлики нападають на дрібних риб та молодняк, а також здатні знищувати всі рослини. Однак, це міфи. Молюски паразитують тільки на хворих та вмираючих підводних мешканцях. А рослини для них – надто важка їжа. Меланія і клубочки переходять на м’яке (частіше відмирає) листя водоростей тільки в тому випадку, якщо їм не вистачає звичайного харчування.
5 способів позбутися равликів у вашому акваріумі
Переконавшись, що велика кількість молюсків ні до чого хорошого не приведе, настав час розібратися, як позбутися равликів спіралей і меланії в акваріумі.
Спосіб №1. Перезапуск акваріума
Повне очищення та дезінфекція акваріума: дієвий спосіб позбутися равликів.
Повне очищення та дезінфекція акваріума: ефективний спосіб позбутися равликів
Найрадикальніший спосіб позбутися маленьких равликів в акваріумі – повністю його очистити та продезінфікувати. Легко сказати, а зробити складно… Доведеться десь садити рибу, злити воду, прокип’ятити весь декор, прогріти ґрунт, посадити нові рослини чи продезінфікувати старі. По суті йдеться про перезапуск акваріума.
Метод дає добрі результати, але небезпечний для риб. На стабілізацію екосистеми знадобиться час, але це великий стрес для підводних жителів.
Спосіб №2. Хімія проти равликів
Ще один ефективний спосіб позбутися меланської равлики чи змійовика в акваріумі – хімія. Щоб знищити молюсків, потрібно просто вибрати відповідний продукт та використовувати його згідно з інструкцією. Але метод має відразу дві недоліки. По-перше, хімія порушить баланс екосистеми і може завдати шкоди здоров’ю підводних жителів. По-друге, важливо регулярно ловити мертвих равликів, щоб вони не розкладалися та не сприяли поширенню інфекцій.
Хімія – досить ефективний засіб від спіральних равликів
Хімія – досить ефективний засіб від спіральних равликів
Багато препаратів містять мідь. Він отруйний не тільки для равликів, але й для інших безхребетних. Тому, принаймні, креветки та крабів слід складати в окрему ємність, доки йде маринування. А краще перестрахуватися та виселити з акваріума рибок та рибок.
Альтернативою покупним засобам може стати розчин мідного купоросу (0,3 г на 10 л акваріумної води). Після додавання речовини увімкніть аерацію і через 4 години ви зможете ловити мертвих равликів та повністю міняти воду. При використанні сульфату міді в акваріумі повинні залишатися тільки водорості, оскільки на них можуть бути равликові яйця. Однак існує ризик того, що деякі з найбільш чутливих до міді рослин загинуть.
Метод №3. Природні вороги
Маленьких равликів в акваріумі можна видалити за допомогою хижих риб або більших молюсків. Наприклад, равлик Хелена із задоволенням поїдає своїх родичів, висмоктуючи їх із раковин своїм хоботком. Вона харчується лише дорослими особинами, а молодняк їй нецікавий. Рекомендується використовувати щонайменше одну хелену на 10 літрів води.
Слимак Хелена – гроза дрібних молюсків
Сом допомагає позбутися яєць равликів. Щоб допомогти їм впоратися із завданням, час від часу перевертайте корчі та елементи декору, адже саме тут часто відкладають яйця.
Гурами, клоунські бої, макроподи та тетрадони допомагають контролювати або повністю знищувати небажаних гостей. Але з хижими рибами треба завжди бути напоготові. Адже їм можна насолоджуватися не тільки равликами, а й декоративнішими мешканцями підводного царства. Деякі з них кусають своїх мирних сусідів за плавники та хвости, інші цілком здатні знищити молодняк дрібних видів.
Врахуйте, що ні хижа риба, ні равлик Хелена з вами не впоралися. Тож жодних «гарантій» від них не чекайте. Вони будуть їсти молюсків у зручному для них темпі. Чи підходить він вам чи ні — інше питання. Також пам’ятайте, що сита риба ніколи не потурбує полювати на равликів, тому тримайте хижаків трохи голодними.
Спосіб №4. Пастки-пастки.
Зоомагазини пропонують ще один варіант порятунку від равликів в акваріумі – це пастки. Схема працює так: приманка (картопля, ошпарена капуста, яловичина) міститься у невелику ємність і на ніч опускається на дно ємності. Там повзає багато молюсків, а вранці виймають приманку та викидають.
Цю пастку для равликів нескладно зробити своїми руками.
Цей план може не спрацювати, якщо у вас є сом. Вони з’їдять приманку, і тому равлики знову розповзатимуться на всі боки. В цьому випадку необхідно використовувати конструкції, які дозволяють молюскам заповзати, але не дають їм вибратися назовні.
Спосіб №5. Ручної збирання.
Великих равликів можна збирати вручну. Великі екземпляри можна збирати вручну. Цей спосіб добре поєднується із введенням у природних ворогів молюсків.
Механічний збір равликів – трудомісткий процес, особливо якщо ловити їх у чагарниках водоростей. Але з іншого боку, ви точно не наразите життя рибці на небезпеку, як у випадку з хижаками або за допомогою хімії. Ви повинні почати з видалення найбільших копій, а потім перейти до менших. Найменші молюски можна розчавити про скло акваріума. Це дасть рибі додатковий корм. При регулярному лові метод цілком підходить для контролю чисельності равликів. А якщо пощастить, можна повністю виключити непроханих гостей